Chystáte sťahovanie? S našim návodom to zvládnete bez zbytočného stresu

Nebudeme si klamať. Každé sťahovanie vyžaduje perfektne zorganizovaný proces, čas, trpezlivosť a najmä pevné nervy. Poradíme vám, ako celou sťahovacou ságou plynulo preplávať a nestratiť hlavu...

Všetko riešte v predstihu

S balením a organizovaním vecí začnite minimálne mesiac pred sťahovaním. Najmä, ak ste sa rozhodli sťahovať s firmou. Nezabudnite si v predstihu dohodnúť termín. Čím skôr zavoláte, tým viac termínov budete mať na výber.  

Zaistite si dostatok baliaceho materiálu a krabíc

Nespoliehajte na obyčajné banánové krabice zo supermarketu. Budete potrebovať kvalitné krabice určené vyslovene na sťahovanie. Sú pevné, nerozpadnú sa vám v rukách, dajú sa na seba ukladať i zavierať. Je zbytočné krabice kupovať, stačí si ich požičať od sťahovacej firmy.

Všetko dôkladne a poctivo popíšte

Do každej krabice ukladajte a balte veci logicky, inak budete mať vo všetkom neporiadok. Každú krabicu popíšte, najlepšie aspoň z dvoch strán, aby ste ju nemuseli neustále otáčať pri hľadaní názvu.  

Trieďte a nemilosrdne vyhadzujte

Nevláčte do svojho nového domova zbytočné haraburdy. Nemilosrdne vyhoďte všetko oblečenie, ktoré nenosíte. Veci, ktoré nepoužívate, predajte alebo odneste do bazáru. Snažte sa množstvo vecí na sťahovanie minimalizovať.

Nezabudnite na úrady

So sťahovaním je spojené aj nepríjemné vybavovanie nových dokumentov: občianskeho preukazu, zmeny adresy v poisťovni, bankách atď. Majte všetky nutné dokumenty vždy po ruke (rodné listy detí, rôzne výpisy), pri sťahovaní by ste ich mohli nechcene „zapatrošiť“.

Oznámte v dome, že sa budete sťahovať

Aby ste sa vyhli nedorozumeniu, je výhodné v dome, z ktorého sa sťahujete, oznámiť deň vášho sťahovania.

Zabalte si erárnu príručnú tašku

Táto taška bude pre vás počas dní sťahovania priam posvätná. Dajte si do nej všetko nutné: hygienické potreby, uteráky, čistú bielizeň, povlečenie, lyžičky, príbor, kávu a čaj. Znie to divne? Počkajte, keď si budete chcieť uvariť čaj a zočíte ten krabicový neprehľadný Mount Everest...

Deti a domáce zvieratká nechajte u starých rodičov

Sťahovanie s deťmi sa môže rýchlo premeniť na hotové peklo. Ak sa dá, deti ponechajte v rukách niekoho, komu dôverujte. Navyše sa tým vyhnete aj potenciálnemu nebezpečiu úrazu. To isté platí pre zvieracích miláčikov.

Pripravite si pevné nervy

Záverečná, ale najdôležitejšia rada: nestresujte sa. Budete akurát pomalejší a vyčerpanejší. Snažte sa celé sťahovanie čo najviac urýchliť a nejednať emocionálne. Držíme vám palce!